Czy koloryzacja musi niszczyć włosy?

jak prawidłowo dbać o kondycję włosów przy ich farbowaniu?

W zdecydowanej większości przypadków koloryzacja włosów wiąże się z ich zniszczeniem, często nawet znacznym, a niektóre kobiety mają włosy więc spalone przez farbę czy rozjaśniacz. Czy tak musi być?

Koloryzacja nie taka straszna

Chemiczne preparaty stosowane do zmiany koloru włosów mają bardzo silne działanie. Kobiety mają tego świadomość, ale godzą się z tym, że ich pasma zostają w mniejszym bądź większym stopniu zniszczone, ponieważ nie są w stanie zaakceptować swojego naturalnego koloru włosów. Nieraz zresztą udaje im się odbudować pasma po farbowaniu, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy było to jedynie wysuszenie, a nie prawdziwe zniszczenie, a przy tym ma się świadomość tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja.

Tymczasem tak naprawdę można mieć włosy koloryzowane, a mimo to zdrowe. Można to zrobić na przykład unikając farby do włosów, zamiast niej stosując hennę. Jednak nawet wówczas, gdy do farbowania stosuje się chemię, można zminimalizować jej wpływ na pasma w negatywnym sensie. W jaki sposób?

Lepiej nie farbować samodzielnie

Kobiety często decydują się na samodzielną koloryzację włosów, a powodem tego jest oczywiście chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Farbowanie w dobrym salonie jest sporym wydatkiem, a przecież zabieg ten dość często się ponawia. Nie warto jednak oszczędzać na zdrowiu swych włosów. Domowe farbowanie to nie tylko mniej wiedzy i gorsze umiejętności, ale też zazwyczaj stosowanie kiepskiej jakości farb. Tylko niewiele kobiet zadaje sobie trud poszukania lepszego produktu niż tania farba do włosów z najtańszej drogerii – a mogą to być na przykład farby profesjonalne, dostępne w sklepach fryzjerskich albo w internecie. Najlepiej jednak jest udawać się do fryzjera, w dodatku dobrego. Nie tylko zastosuje on wysokiej jakości produkt, ale też będzie wiedział, ile trzymać go na włosach klientki, by im nie zaszkodzić. Na tym nie koniec. Dobrzy fryzjerzy po zabiegu koloryzacji nakładają na włosy klientki odżywcze maski czy ampułki i nieraz wykonują zabieg z użyciem sauny, co jest w cenie koloryzacji. Takie pielęgnacji nie zapewni się sobie w domu, a jest ona w stanie praktycznie zniwelować zniszczenia, do jakich doszło w czasie farbowania.