Jak stosować kosmetyki z retinolem w sposób bezpieczny?

twarz młodej dziewczyny

Retinol to już od dawna jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych składników kosmetyków przeciwstarzeniowych. Jego stosowanie przynosi spektakularne efekty. Czym tak naprawdę jest retinol i jakie jest jego działanie? Retinol to składnik kosmetyków pochodzący od witaminy A. W kosmetykach występować może różne jego stężenie, warto dobrać kosmetyk o stężeniu retinolu właściwym dla rodzaju swojej skóry.

Towarzystwo ostrożnie dobrane

Retinol na twarz świetnie działa połączony z innymi składnikami. Jednym z najlepszych połączeń jest połączenie retinolu z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy silnie nawilża, łagodzi oraz odnawia skórę.

Istnieją jednak również składniki kosmetyków, z którymi nie wolno łączyć retinolu. Należą do nich różnego rodzaju kwasy stosowane w kosmetologii: na przykład kwasy owocowe AHA i BHA, kwas migdałowy, glikolowy czy pirogronowy. Składnikiem, którego nie powinno się stosować podczas kuracji retinolem jest również witamina C.

Oczywiście w dostępnych w sprzedaży kosmetykach nie występuje połączenie wykluczających się w składników, należy jednak zwrócić uwagę, by nie łączyć dwóch różnych kosmetyków zawierających te same bądź wykluczające się składniki.

W dzień i w nocy

Retinol to składnik, który występować może zarówno w kosmetykach stosowanych na noc, jak i w tych przeznaczonych do stosowania w dzień. Ważne jest, by kosmetyków z retinolem używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Należy pamiętać, że kremy z retinolem przeznaczone do stosowania w nocy zawierają wyższe stężenie składników aktywnych.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jednym z najważniejszych zaleceń podczas używania kosmetyków z retinolem jest stosowanie ich w połączeniu z filtrem przeciwsłonecznym. W takim przypadku filtr przeciwsłoneczny powinien mieć dosyć wysoką wartość, to znaczy co najmniej 30 SPF. Wielu dermatologów zaleca nawet używanie filtra o wartości 50 SPF.

Kosmetyki z retinolem stosowane zgodnie z zasadami i zaleceniami lekarzy dermatologów są w pełni bezpieczne. Ich skuteczność jest wysoka, efekt ich stosowania zależy jednak również od systematyczności.